Pap István, Bihari Napló
Fényes Elektől az Európai Statisztikai Rendszerekig címmel rendeztek konferenciát július 1-jén és 2-án a Partiumi Keresztény Egyetemen. A Kárpát-medencei kitekintésű statisztikai konferenciát a Magyar Statisztikai Társaság és a Partiumi Területi Kutatások Intézete szervezte.
A július elsején és másodikán lezajlott plenáris üléseken és szekcióüléseken járták körbe a meghívott szakemberek a magyar és a nemzetközi statisztika aktuális kérdéseit. Szilágyi Ferenc a Partiumi Kutatóintézet igazgatója a rendezvény megkezdése előtt lapunknak elmondta, hogy Fényes Elek a magyar statisztika egyik megalapítójának alakja a kiindulópontja ennek a konferenciának, amelynek szélesebb körű célja áttekinteni, hogyan fejlődött a statisztika az elmúlt 150 évben. A péntek délután megnyitó rendezvényen A házigazda Partiumi Keresztény Egyetem nevében köszöntötte a vendégeket Szilágyi Ferenc, majd Tőkés László, a Partiumi Keresztény Egyetem elnöke szólt az egybegyűltekhez. Megnyitó beszédében az európai parlamenti képviselő többek között kiemelte, hogy a kommunista diktatúra bukása után csak a töredékét sikerült jóvátenni a tudományos életben is annak, amit a kommunista rendszerben tönkretettek. A továbbiakban kifejtette, hogy bár tudomány nélkül elvész a nép, de csupán a tudományosságban, annak művelésében és az öncélú kutatásban nem merülhet el. A cél ugyanis a nemzet felemelése. Ezt a célt szolgálják az utóbbi években létrehozott partiumi intézmények is, a kutatóintézettől az autonómiatanácsig. „A tudományt eszközként tudjuk felhasználni politikai céljaink elérésére is, ezek pedig a nemzet megmentésében, megtartásában és megerősítésében konvergálnak” – fogalmazott, majd kiemelte, hogy a mostani statisztikai konferenciának hozzáadott értéke a határok fölötti nemzetegyesítés szellemében zajló tudományos együttműködés, végezetül pedig az kívánta, hogy a tudomány megfelelő eszközöket adjon mindazok kezébe, akik a nemzet felemelkedéséért tenni akarnak. Soós Lőrinc, a Magyar Statisztikai Társaság (MST) elnöke köszöntőjében felhívta a figyelmet arra, hogy az általa vezetett szakmai szervezet képviselői mellett hat magyarországi és három határon túli magyar anyanyelvű egyetem szakemberei vesznek részt a nagyváradi konferencián.
Előadások
A megnyitót követő plenáris ülés első előadója Szilágyi Ferenc volt, aki a Partium régiót mutatta be, majd Lencsés Ákos az MST Statisztikatörténeti Szakosztályának a vezetője tartott előadást Fényes Elek életéről és munkásságáról. Rózsa Dávid, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) könyvtárának főigazgató-helyettese a magyar statisztika tudomány fejlődésének Fényes Elekig tartó periódusát ismertette, végezetül dr. Lacka Éva, az MST főtitkára, a Magyar Tudományos Akadémia Statisztikai Bizottságának alelnöke tartott lényegre törő előadást a statisztika jelenlegei helyeztéről és az előtte álló kihíváskról. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unióban fontos része statisztikai jogalkotás, amelynek során rendkívül fontos szerep hárul a statisztikai munkára, hiszen a statisztikai adatok szolgálnak a jogszabály megalapozásául. Kiemelte, hogy a statisztikát is érintik a világ nagy kihívásai, például a népességnövekedés vagy a technika és a gazdaság változásai, emellett tipikusan a statisztikát érintő egyik legnagyobb kihívás az, hogy a különböző statisztikák különböző statisztikai egységet használnak, ami rendkívül megnehezíti az adatok összehasonlítását és mérvadó következtetések levonását.
A plenáris ülések után következő kerekasztal-beszélgetésen a meghívottak arról beszélgettek, hogy milyen szerepet tölt be a statisztika például az oktatásban, ugyanakkor szóba került a statisztikai adatok interpretációjának illetve hitelességének kérdése is.
A konferencia második napján három szekcióülésen beszéltek a meghívott szakemberek a statisztika oktatásának lehetőségeiről és szükségességéről, a statisztika új módszereiről és új technikáiról, valamint a statisztikának a terület- és vidékfejlesztési politikákban történő alkalmazásáról.
A konferencia lezárásaként a megjelentek megkoszorúzták a PKE belső udvarán elhelyezett Fényes Elek emléktáblát, a magyaroszági vendégek hazautazásuk során pedig megálltak Csokalyon, Fényes Elek szülőfalujában, ahol koszorút helyeztek el a neves tudós mellszobránál.